Wednesday, January 10, 2018

Konverents kõneles kaasava hariduse problemaatikast

Konverents “Kaasav haridus – võimalused ja väljakutsed” tõi reedel, 5. jaanuaril Pärnu Koidula gümnaasiumisse õpetajad, haridustöötajad ning –teadlasedki, et arutada kaasava hariduse kui mitmetahulise protsessi üle.

Konverentsil astus üles Tiina Kivirand haridus ja teadusministeeriumist, kes olukorras, kus Eesti koolid on kaasava hariduse rakendamisel erinevates faasides, julges väita, et Eestis on koole, kes omavad valmisolekut ja häid praktikaid kõikide laste koos õpetamisel. Sel eesmärgil korraldas haridus- ja teadusministeerium 2014/15 aastal pilootprojekti „Kaasav kool“ ja Tiina Kivirand tegi konverentsil kokkuvõtte, mida sellest projektist õpiti.
Et kaasava hariduse mõistes on koolis vajalik suur tugi eelkõige õpetajatele, sest nad pole saanud erivajadusega õpilastega toimetulekuks piisavalt ettevalmistust, arutles aineõpetajate ja eripedagoogide koostöövõimaluste üle Marianna Metsla Pärnu Rajaleidja keskusest.

Häid kaasava hariduse praktikaid Waldorf pedagoogikast jagas Katrin Alliku MTÜ Herbert Hahni Seltsist, Karmen Koppel kõneles konverentsil erinevate õppekorraldusvormide headest ja probleemsetest külgedest läbi lapsevanema silmade.
Professor Äli Leijen Tartu Ülikool  haridusteaduste instituudist tegi ettekande “Õpetaja autonoomia: miks ja kuidas?” Leijen arvas, et õpetaja autonoomia toetamiseks peab andma õpetajatele nii võimalusi keeruliste olukordade analüüsiks ja lahendamiseks kui ka teadmisi selle teostamiseks ning üks konkreetne valdkond, kus sellele saab  rohkem tähelepanu pöörata,  on kaasav haridus. “Eesti õpetajaid saab rohkem jõustada nii teadmiste kui oskustega, et kaasava hariduse idee paremini rakenduks”, on professor kindel.

Konverentsi lõpetas paneelvestlus, kus sõna said Tiina Kivirand haridus- ja teadusministeeriumist, Virve Laube Pärnu linnavalitsusest, Katrin Uutsalu Pärnu-Jaagupi põhikoolist ja Kristel Kallau Pärnu Kunstikoolist.

Konverentsi “Kaasav haridus – võimalused ja väljakutsed” eesmärgiks oli teadvustada kaasava hariduse problemaatikat Eesti koolis tuues kokku sellealane teadmine ning kogemus erinevatelt haridussüsteemi tasanditelt. Konverentsi korraldas rahvusvaheline naiskoolitajate ühing DKG koostöös Pärnu linnavalitsusega.